Blog

Erasmus: jak się dostać?

Każda uczelnia uważa za swój obowiązek nie tylko uczyć studenta zawodu, ale także maksymalnie poszerzać jego horyzonty. Dlatego prawie wszystkie polskie uczelnie są członkami międzynarodowego europejskiego programu wymiany studentów Erasmus.

Najpierw dowiedzmy się, co to jest?

Erasmus — to program założony przez UE w celu integracji wszystkich uniwersytetów i studentów w Europie. Jednak uczestnikami tego programu są nie tylko uczelnie z krajów UE, ale także z Ameryki, Ukrainy, Gruzji, Białorusi itp.

Sprawa wygląda tak, że uczelnia zawiera umowę o współpracy z każdą inną uczelnią uczestniczącą w programie Erasmus, a jej studenci są uprawnieni do wymiany w ramach tego programu. Zazwyczaj uczelnia posiada wiele takich umów. Ale nawet jeśli student nie wybrał spośród partnerów odpowiedniej uczelni, to specjalnie dla niego zostanie podpisana umowa z uczelnią, która bardziej mu odpowiada.

Na czym to polega?

Program trwa 1 semestr, w trakcie wymiany student otrzymuje miesięczne stypendium o wysokości 400-600 €. Istnieje możliwość przedłużenia wymiany na kolejny semestr, za który stypendium nie będzie już opłacane.

Aby zmotywować studenta osiągnąć większy sukces i dostać lepsze oceny, 90% wpłat stypendialnych otrzymuje się na początku programu, a pozostałe 10% po powrocie i zaliczeniu sesji egzaminacyjnej.

Jak się zgłosić do programu?

Proces aplikacyjny, choć jest podobny, nadal różni się w zależności od uczelni. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie internetowej swojej uczelni lub w dziekanacie.

Jeśli jesteś w pełni gotowy, aby wziąć udział w tym programie, zalecamy, abyś zajął się tym z wyprzedzeniem. Mianowicie, poproś o pomoc pracowników odpowiedniego oddziału swojej uczelni, a także zwróć uwagę na postępy i aktywność w życiu studenckim. Ponieważ chętnych jest zawsze dużo, a na wymianę mogą trafić tylko najlepsi.

Bazując na doświadczeniu studentów korzystających z naszych usług, postanowiliśmy stworzyć listę wskazówek, które mogą okazać się przydatne, jeśli chcesz zostać członkiem społeczności Erasmusa.

a-realty.pl

Wybieraj uniwersytety, które oferują taki sam lub podobny program kształcenia w ramach Twojej specjalności.

Zwróć uwagę na swój poziom języka angielskiego.

Niektóre uczelnie partnerskie wymagają znajomości lokalnego języka. Upewnij się, że wybrana uczelnia nie stawia takich wymagań.

Zrób sobie międzynarodową legitymację studencką, która pozwoli Ci korzystać ze zniżek na transport w wybranym kraju i całej Europie.

Przy wyborze kraju do wymiany należy pamiętać, że tylko kraje UE oferują pomoc stypendialną, pozostałe — nie.

Program Erasmus — to doskonały sposób na połączenie samorozwoju z rozrywką, czyli nauką i podróżami. Skorzystaj z tej okazji i stań się jeszcze lepszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zaciekawić również: